Müzik

Koma Amed

1988 yılında Ankara’da aralarında Tıp Fakültesi öğrencilerinin bulunduğu bir grup tarafından kuruldu. MKM’nin açılması ile birlikte çalışmalarını Koma Amed adıyla MKM’ye taşıyan grup Kürtçe müzik yapan ilk gruplardan biri olma özelliğini taşıyor. Kürtçe kaset çıkarmak, stüdyoya girip kayıt yapmanin bile imkansız olduğu bir dönemde Koma Amed tarafından Kürtçe kaset çıkartıldı. Grubun ilk albümü olan, ‘özgürlük çiçeği’ anlamına gelen’ Kulîlka Azadî’ bin bir türlü zorlukla çıkarılmış ve kasetin dağıtımı ancak el altından evden eve dolaşan  teyplerde çekilerek yapılabilmiştir.

Albümleri;
Kulilka Azadî/1991
Agir û Mirov/1995
Derguş/1998

Koma Gulên Xerzan

Çalışmalarına 1989’da istanbul’da amatör olarak başlayan grup, bir süre sonra Koma Gûlen Xerzan adını alarak, 1993 yılında MKM’ye katıldı. 1994 yılında ilk albümünü çıkartan grup çalışmalarını halen MKM bünyesinde sürdürüyor.

Albümleri:
*Ji bir nabin/1993
*Sonda me/1998
*Rukena min/2005

Agirê Jiyan

1990 yılında Bingöllü üç genç tarafından kurulan grup, MKM’nin açılmasıyla birlikte, Ostrovsky’nin ‘Selam! Yaşam Ateşi’  adlı kitabından esinlenerek adını ‘Agirê Jiyan’(Yaşam ateşi) olarak değiştirip, çalışmalarını bugüne kadar taşıdı.
Albümleri:
*Adarê /1996
*Hêlîn /1999
*Harbiye Konseri /2002
*De were /2006
*Aştî/2014

 

Koma Çiya

1990 yılında Malatya Nermikan’lılar derneğinde, aralarında Ali Temel, Evdilmelek ŞêxBekir, Zana Farqinî, Beser Şahin, Halit Şahin, Genim, Leyla ve Yekbûn kardeşlerinde olduğu de olduğu bir grup müzisyen tarafından kuruldu.
1991 yılında MKM açılısının ardından, sanatsal çalışmalarını MKM bünyesine taşıyarak 1992 yılında ilk albümü ‘Rozerin’ ile Kürt müzik ailesine katıldı.
Grup, müzikal çalışmalarının yanı sıra Kürt müziğinin derlenip arşivlenmesi çalışması yürüttü.
Yurt içi ve yurtdışı bir çok gece ve organizasyonda Kürt müziği temsil etti. Grup, müzxik çalışmalarına ara vermeden, sürekli kendini yenileyerek, müzikal çalışmalarını sürdürmektedir.

Albümleri:
* Dîlana Bêsînor/ 1995
* Venamire/ 1998
* Xêlî/ 2004

 

Şahiya Stranan
Şahiya Stranan; MKM’de müzik çalışmalarını yürüten sanatçıların Kürt müziği üzerindeki asimilasyon politikasıyla mücadele etmek için oluşturduğu bir proje çalışmasıdır. Orijinali Kürtçe olduğu halde dejenere edilerek Türkçeleştirilen geleneksel Kürt halk şarkılarının yeniden düzenlenip, Kürt kültürüne kazandırılarak, hakkının teslim edilmesi için ortaya çıkmış bir proje çalışması olan Şahiya Stranan,  bugüne kadar aynı adla 3 albüm çıkartmıştır. Grup MKM’nin en önemli projelerinden biri olarak çalışmalarına devam ediyor.

 

Koma Asmin

Koma Asmin Kürtçe müzik yapan ilk kadın gruplarından biri olma özelliğini taşıyor. MKM’de müzik çalışması yürüten bütün kadın müzisyen, vokal ve solistlerin içinde yer aldığı bir çalışma olan Koma Asmin, MKM’nin müzik anlamında en güçlü kadın projelerinden biridir

 

Zelal Gökçe

1998 yılında Koma Azad müzik grubu ile müzik çalışmalarına başladı. Grubun 2.albümü olan “Buhiştamin” albümünde yer aldı.
“Şahiya Stranan” 1-2 albümlerinde anonim ezgileri yorumladı.
1999 da Koma Asmin grubunda yer aldı.
“Homegrown İstanbul 1” albümünde “Dilo” adlı besteyi yorumladı.
Ada müziğin çıkarmış olduğu on dilde “Anlat” albümünde “Qumrike” adlı ezgiyi yorumladı.
2012 yılında Baba Tahir Uryan şiirlerinden bestelenen ‘Diwana Dubeyti’ projesinde yer alıp turnelere katıldı.
2012 yılında ilk solo albümü ‘Solin’i çıkardı.

 

Rojda

1991 yılında kurulan Koma Gulên Xerzan’ın kurucularındandır. Hem grubun “ji bir nabin”, “Sonda me” ve “Rukena min” albümlerinde, hem de MKM projelerinden Koma Asmin, Şahiya Stranan albümlerinde yer aldı. 2007 yılında ilk albümü “Sebra min” albümü ile çalışmalarını solo olarak sürdürüyor.
Albümleri;
*Sebra min /2007
*Hat / 2011
*Kezi/2014

 

Ayfer Düzdaş

2000 yılında,Şahiya Stranan 1, 2004 yılında, Şahiya stranan 2 ve 2011 yılında Şahîya Stranan 3 isimli arşiv niteliğinde çıkartılan albüm çalışmalarında yer aldı.

2001 yılında Mezopotamya ve Anadolu coğrafyasında, farklı bölgelerde kullanılan Kürtçenin Zazaki lehçesi halk ezgilerinden oluşan Venge Sodirî grubunun’wayir’ isimli albümünde yer aldı.
Ayfer Düzdaş, 2008 yılında ilk solo çalışması olan “Leylan” adlı albümü 2014 yılında da “Şînên Koçgiriyê”(Koçgırî ağıtları) adlı arşiv çalışmasını KOM müzik etiketiyle çıkardı.

 

Nurcan Değirmenci

Zazaki kültürünü yaşatmak amacıyla Kürtçenin Zazaki lehçesinde derleme ve arşiv çalışmaları yapmak üzere kurulan Venge Sodirî adlı müzik grubunun kurucuları arasında yer aldı. 1998 yılında kurulan Kadın Müzik Grubu Koma Asmin’de solo vokal ve ritimci olarak yer aldı. “Beje”, “Dualar, Beyitler, Semahlar” ‘Diwana Dubeytî’ gibi disiplinlerarası projelerde çalışma yürüttü. “Şahiya Stranan 3” albümünde solo-vokal olarak yer aldı. Sanatçı, bireysel ve proje eksenli çalışmalarını MKM bünyesinde devam ettiriyor.

 

Hivda Gökel

2003 yılında Dicle Firat Kültür Merkezi’nde müzik eğitmenliği yaparak, çeşitli projelerde solist olarak yer aldı. 2009 yılından bu yana İstanbul Mezopotamya Kültür Merkezi’nde solist olarak çalışmalarına devam ediyor. ‘Şahiya Stranan 3’albümünde ve çeşitli konser ve organizasyonlarda solist ve vokalist olarak yer aldı. İlk solo albüm çalışması hazırlık aşamasında olan Gökel, akademik eğitimini yüksek lisans öğrencisi olarak devam ettiriyor.

 

Meral Tekçi

1996 yılında MKM bünyesinde çalışmalarına başlayan Tekçi,1997 yılında Koma Çiya müzik grubuna katıldı. Grubun 1999 yılında çıkarmış olduğu “Venamire” adlı albümde solo-vokal yaparak yer aldı.
1998 yılında oluşturulan Koma Asmin adlı kadın müzik grubu çalışmalarını yürütürken, Şahiya Stranan projesinin üç albüm çalışmasında yer aldı. 2004-2006 yılları arasında Agire Jîyan Müzik Grubu’nun çalışmalarında yer alan Tekçi, bu çalışmanın ürünü olan “De Were” albümünde solo-vokal olarak dinleyiciye ulaştı. Sanatçı solo albüm için son hazırlıklarını tamamlıyor.

 

Mervan Tan

1996 yılında MKM çalışmalarına katıldıktan sonra, 1999-2005 yılları arasında Agire Jiyan grubunda müzik çalışmalarını sürdürdü.
Şahiya Stranan projesinin albümlerinde yer alan Mervan Tan, 2010 yılında ‘Zarin’isimli ilk solo albümünü çıkarttı. Sanatçı, ikinci solo albümü için çalışmalarını sürdürüyor.

 

Jêhat

MKM müzik atölyesinde eğitim aldıktan sonra, “Kom Bibin” adlı ilk solo albümünü 2006 yılında çıkarttı. Albümün  aranjörlüğünü genç yaşta yaşamını yitiren yetenekli sanatçı Hıdır Çelik tarafından yapıldı.
İstanbul’da kültür kurumlaşmaları içinde de yer alan Jêhat, 2006 yılında açılan Med Kültür Sanat Merkezi’nin kurucu üyeliğini yaptı.
Şahiya Stranan albümlerinin koral okumalarında da yer alan Jêhat, hala MKM konser ve organizasyonlarında sahne almakta. Sanatçı, “Av û ax’ adlı ikinci solo albümünü KOM müzik etiketiyle çıkarttı.

 

Weysi

Uzun yıllar müzik yaptıktan sonra 2004 yılında ilk solo albümü’ bê bextî’ çıkardı.
2008 yılından çalışmalarını Mezopotama Kültür Merkezi’ne taşıyarak, çeşitli organizyonlarda sahne aldı. Sanatçı ikinci solo albümünün çalışmalarını sürdürüyor.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s